Датчики руху, їх торгові марки та використання
Зовнішня установка датчиків руху: які товари вважаються найпопулярнішими?
Вибір аксесуарів, зарядних пристроїв та інших товарів стосовно охоронних систем вражає. Найбільш важливими є датчики руху. Їх багато. Але можна виділити кілька найпопулярніших:
- Датчик руху вуличний GSN — торгова марка Patrol
- Зовнішній комбінований датчик — торгова марка Satel Opal
- Зовнішній датчик руху — торгова марка Optex LX-802N
Загальна інформація про датчики руху,
В залежнсті від того, чи випромінює датчик сам хвилі та аналізує їх після відображення або тільки отримує хвилі ззовні, датчики діляться на три основних типи датчиків (детекторів, сенсорів) руху:
- Активні.
- Пасивні Інфрачервоні (Passive Infrared sensor — PIR)
- Комбінації активних та пасивних датчиків.
Активний датчик — ті, які мають механізм, який посилає хвилі або сигнали через зону контролю. Це ультразвукові, мікрохвильові та томографічні датчики.
Пасивний інфрачервоний датчик, також відомий як PIR-датчик, використовується для виявлення та виявлення руху. PIR-сигнали виявлення руху включаються незалежно від того, чи знаходиться людина або об’єкт, що рухається, всередині або за межами зони контролю. Вони дешевші, ніж активні датчики, прості в експлуатації та споживають менше енергії, ніж активні датчики. Вони зазвичай вбудовуються в гаджети та побутову техніку на роботі чи вдома. Вони також відомі як датчики «ІЧ-руху» або «Піроелектричні». Принцип дії інфрачервоного датчика заснований на аналізі теплового (інфрачервоного) випромінювання. Пасивний інфрачервоний датчик (PIR) при цьому не випускає ніякого випромінювання, а тільки аналізує теплові промені, що приходять. Усередині датчика розташовуються зазвичай два чутливі елементи, що вимірюють потік інфрачервоного випромінювання. Перед кожним із чутливих елементів датчика встановлена лінза Френеля, що фокусує на ньому інфрачервоні промені, що падають на датчик. Найпростіший датчик сконструйований так, що зовнішній простір «розділений» між двома лінзами та чутливими елементами, кожна з лінз проектує теплове випромінювання зі своєї зони огляду на свій чутливий елемент. У звичайних умовах інтенсивність надходить на обидві частини датчика випромінювання приблизно однакова. Коли в полі зору з’являється випромінюючий інфрачервоні промені об’єкт (наприклад, людина), випромінювання спочатку потрапляє в поле зору лише однієї частини датчика, при цьому показання двох чутливих елементів починають відрізнятися, і це сигнал руху.
У реальних умовах датчик із двома лінзами був би надто ненадійний, тому в багатьох моделях датчиків встановлюють не одну пару лінз, а кілька десятків. Лінзи датчиків легко помітні на корпусі — це характерна пориста структура з напівпрозорим віконцем, за яким розташовуються чутливі елементи.
За типом випромінювання датчики руху діляться на:
• Ультразвуковий датчик. Принцип роботи ультразвукового датчика заснований на вимірі звукових хвиль за порогом чутності. Спеціальний елемент усередині датчика періодично випромінює пачки ультразвукових хвиль. Після посилки датчик перемикається в режим приймання і чекає повернення відбитих хвиль, приймає та аналізує їх. Якщо обставини в зоні спостереження датчика залишається незмінною, посланий пакет хвилі щоразу повертаються відбитими однаковим, але якщо відбувається рух, то хвилі змінюються за інтенсивністю або частотою (ефект Доплера), на підставі чого робиться висновок, що обставини в зоні спостереження змінилася. Коли величина цих змін перевищує встановлений поріг чутливості, датчик спрацьовує.
Як генератор ультразвуку в датчику зазвичай використовується кварцовий або керамічний п’єзоелектричний випромінювач або спеціальна мембрана, що вібрує під дією електростатичного поля.
• Інфрачервоний датчик. Принцип дії інфрачервоного датчика ґрунтується на аналізі теплового (інфрачервоного) випромінювання. Пасивний інфрачервоний датчик (PIR) при цьому не випускає ніякого випромінювання, а тільки аналізує теплові промені, що приходять.
Мікрохвильові датчики та Радіохвильові (томографічні) датчики діють так само як ультразвукові, але аналізують радіохвилі. Оскільки радіохвилі здатні проходити через неметалеві перешкоди, наприклад, через стіни та дерев’яні меблі, радіохвильові датчики придатні для контролю простору за такими перешкодами. Радіохвильові датчики досить дорогі, і тому їх зазвичай використовують для спостереження за великими комерційними площами, наприклад, за складськими приміщеннями.
Доплерівський (мікрохвильовий, НВЧ, ультразвуковий) датчик руху. Цей датчик працює завдяки ефекту Доплера. Спеціальний елемент усередині датчика періодично випромінює пачки ультразвукових хвиль. Після їх посилки датчик перемикається в режим приймання і чекає повернення відбитих хвиль, приймає та аналізує їх. Якщо відбивач буде віддалятися, то частота сигналу буде нижчою, а при наближенні частота збільшиться, і при зміні частоти датчик також спрацює. Якщо в радіусі дії датчика не буде об’єктів, що відображають сигнал, або вони будуть стояти на місці, він не спрацює.
Фотоелектричний датчик. Принцип дії фотоелектричного датчика заснований на виявленні переривання пучка світлових променів, при затіненні якого він спрацьовує. У фотоелектричних датчиках часто використовують невидиме інфрачервоне випромінювання. Зазвичай цей датчик складається з двох частин, одна з яких випромінює світло, а інша приймає. У приймальній частині знаходиться фотоприймач, у якому під впливом падаючого світла виникає електричний струм. Коли світловий пучок перекривається тілом, на приймач перестає падати світло, і датчик спрацьовує. Відомий приклад використання такого датчика — у турнікетах метрополітену, які захлопуються перед пасажирами під час перетину ними світлового пучка без оплати проїзду.
© К.І.В., 2025